Mada zvanično zabranjena, prostitucija u Srbiji praktično je legalizovana sudeći po oglasima kojima se nesmetano nude seksualne usluge.
„Opuštajuća masaža“, „relaks masaža celog tela“, „masaža telom o telo“… samo su deo ponuda za masažu na internetu i u štampanim oglasnicima iza kojih se neskriveno nudi prostitucija. U to su se uverili i novinari „Blica“ nakon što su okrenuli nekoliko brojeva postavljenih u pomenutim oglasima.
„Medena plavušica s brazilskom guzom vrši masažu. Večernje uživanje kod mene“, jedan je od oglasa čiji smo broj pozvali (bio je nedostupan tokom dana, ali se aktivirao posle 17 časova). Evo kako je zvučao razgovor:
Novinar: Ćao. Video sam tvoj oglas u Halo oglasima. Brazilska guza? Koja je cena masaže i šta uključuje?
Ženski glas: Radim sve. Masaža uključuje oralno zadovoljavanje, koje košta 40 evra. Ako hoćeš nešto više, moraš da za pola sata platiš 70 evra.
Novinar: Aha, dobro. A gde ćemo se naći? Kod tebe ili kod mene?
Ženski glas: Dolaziš ti kod mene. Tu sam ja blizu Arene.
Pošto je sve pošlo lako, pokušavamo da vidimo dokle će ići. Novinar pita da li može i drugarica s njim da dođe.
Ženski glas: Prvi put dođi sam da te upoznam. To mi je jako važno, da vidimo kako će ići. Naredni put možeš da je povedeš, što da ne. Možemo da eksperimentišemo.
Nakon razgovora sa ovom „maserkom“, nastavili smo redom da pozivamo različite oglase za masažu. Lupamo recke, više od 70 odsto oglasa samo je paravan za prostituciju (čast izuzecima, ima ih).
Malo koji broj bio je dostupan pre 17-18 časova, a devojke koje su se javljale na telefon kao iz topa su govorile svoju tarifu i šta sve podrazumeva njihovo „masiranje“.
Iako je prostitucija u Srbiji zabranjena i mada sadržaj ovih oglasa sam po sebi govori da se ponuda ne odnosi samo na masažu, oni se nesmetano objavljuju.
Kako objašnjava Goran Milutinuvić, koordinirajući tužilac dežurne službe, ovakav vid prostitucije je trenutno najviše zastupljen, a policija se bori protiv toga tako što policajac, nakon poziva koji je prethodno obavio, s prostitutkom ode u njen stan.
– Prostitucija se nudi na više internet adresa, a krije se pod maskom „masaže, relaks masaže, masaža za galantnu gospodu“ – objašnjava Milutinović.
On dodaje da prostitutke pre nego što prime u stan policajca, koji se pretvara da je mušterija, vrše dvostruku proveru.
– Nakon razgovora i zakazivanja „masaže“, ona mušteriji govori gde da dođe. Nikada to nije stan, već neko mesto gde sa određene udaljenosti ona može da ga proceni – priča Milutinović.
Posle toga, dodaje on, prostitutka se nalazi s mušterijom i prima ga u stan.
– Čim dođe, daje mu peškir i govori da se istušira. On je proverava tako što je ponovo pita da li radi nešto pored masaže i koliko to košta. Kada mu na ta pitanja da odgovore, on vadi značku i privodi je za prostituciju – navodi Milutinović.
Kaže, ovakav vid usluga uglavnom košta između 50 i 150 evra, a kazne za njih su novčane ili zatvorske.
– Protiv lica koja se prostituišu podnose se prekršajne prijave koje se odmah procesuiraju – navodi naš sagovornik. Kazne su ili novčane u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara, ili zatvorske od 30 do 60 dana – objašnjava Milutinović.
Međutim, nisu samo prostitutke osobe protiv kojih se podnosi prijava.
Primaoci seksualnih usluga, kao i oni koji ustupaju prostorije za obavljanje prostitucije, moraju platiti ceh. Njima do sada nije bilo suđeno, međutim, i njima sada prete iste zakonske kazne kao i samim prostitutkama.
S druge strane, javna glasila koja objavljuju ove oglase u većini slučajeva ne snose nikakvu odgovornost.
Ivan Marković, javni tužilac Trećeg osnovnog tužilaštva, kaže da se jedino ukoliko se u tekstu oglasa javno pomene prostitucija može pisati krivična prijava.
– Sam tekst oglasa napisan je tako da nigde ne piše direktno i konkretno da je u pitanju prostitucija. Ono što se vidi jeste oglas za masažu na osnovu kojeg može samo da se pretpostavi šta je tu još u pitanju – objašnjava Marković.
Dodaje da za puštanje ovakvih oglasa u javnost može odgovarati jedino pojedinac koji je nadležan za proveru i puštanje oglasa, ali da nije bilo takvih slučajeva zato što u oglasima niko nije direktno pominjao prostituciju.
S druge strane, Saša Siljanoski, inspektor Odeljenja za javni red i mir, priča da je policija pre nekoliko godina podnela krivičnu prijavu protiv vlasnika glasila.
– Nakon krivične prijave protiv vlasnika lista koji je objavio oglas, vlasnik nije više oglašavao takvu vrstu ponuda. Takođe, protiv vlasnika jednog sajta podneta je prijava, nakon čega je celu rubriku „ona traži njega“ uklonio iz sadržaja.
Jedna osoba, više oglasa
Kako navodi inspektor Saša Siljanoski, često se događa da se iza više različitih oglasa za masažu i brojeva telefona u stvari krije jedna osoba.
– Na primer: ako na sajtu ima 200 oglasa za masažu iza kojih se krije prostitucija, ne možemo reći da je u pitanju 200 različitih osoba koje se odaju prostituciji. Taj broj je znatno manji jer jedna prostitutka nekad ima više brojeva – objašnjava inspektor.
Komšije mogu da prijave
U suzbijanju prostitucije možda bi mogla indirektno da pomogne i akcija prijavljivanja podstanara koju planira Poreska uprava. Naime, ukoliko zaživi sajt na kojem građani treba da prijavljuju komšije koje izdaju stanove, a ne plaćaju porez, ne treba sumnjati da će mnogi iskoristiti tu mogućnost i da prijave da se u stanovima u njihovom komšiluku odvija nelegalna seksualna aktivnost.
izvor:Blic i medie